Водопад Кадемлийско пръскало

Търсейки прохлада в летните жеги, нямаше как да не помислим за разходка в планината, където температурите са много по-приятни и поносими. От наши приятели от Казанлък бяхме чували за водопад Кадемлийско пръскало – един от най-високите в Стара планина. По една или друга причина обаче все не оставаше време да идем до там. Пътят до него е много дълъг и отнема около 4 часа само в едната посока. Като изходната точка на маршрута е село Тъжа. Въпреки това нямаше какво толкова да му мислим. Просто звъннахме 1-2 телефона и групата единодушно реши, че през почивните дни ще се разходим до това (както сами се убедихме) много красиво място в Централния Балкан.

Кадемлийско пръскало от високо
Автор: Venci Markovski

Къде се намира и как се стига до Кадемлийско пръскало

Кадемлийското пръскало е част от река Кадемлийска, която пък е приток на река Тъжа. Това невероятно място се намира в Национален парк Централен Балкан, на около 20км от село Тъжа. Пътят до там минава през живописния Русалийски проход.

Русалийски проход
Автор: Mariq Koleva

Нашата разходка към водопад Кадемлийско пръскало започна от село Тъжа. То се намира на около 30км от град Казанлък и на 170км от град София. Нашите приятели от града ни препоръчаха да пътуваме по Подбалканския път, защото така най-лесно щяхме да намерим отбивката за селото, която е на около 10км след град Калофер, в посока Бургас. Влизайки в село Тъжа продължихме по главния път към центъра на селото. От там малко преди площада първо завихме наляво, след това веднага вдясно и на първата пряка отново наляво. Така продължихме пътя си към последните къщи на селото, които се намираха в подножието на планината. Там потърсихме подходящо място, за да оставим колата си, защото нагоре трябваше да продължим пеша.

Пътят към хижа Русалка
Автор: Darina Kedikova

От село Тъжа до хижа „Русалка“

Първият етап от нашия много дълъг и не много лек маршрут започна по широкия каменист път от село Тъжа към хижа „Русалка“. След около 20 минути от началото му завихме надясно по една стръмна пътека, обозначена със синя маркировка. Много важно тук беше да я спазваме внимателно, защото от пътеката имаше много разклонения и човек лесно можеше да обърка пътя. Участъкът беше много стръмен, но пък гледките, които се разкриваха на места заличаваха всеки метър от трудния терен, който трябваше да преодолеем. Така вървейки нагоре, след около 1 час и половина излязохме на главния път. По него след още около 20 минути стигнахме до един разклон. Пътят направо водеше към хижа „Тъжа“ и водопада Кадемлийското пръскало. Пътя вдясно до хижа „Русалка“, която беше съвсем близо и която нямаше как да подминем.

Хижа „Русалка“

Уморени от дългия път, жадувахме да се отпуснем за кратка почивка и да хапнем нещо, за да съберем сили за останалата част от нашия преход до водопад Кадемлийско пръскало. Хижа „Русалка“ се оказа най-подходящото място за това. Бистра и студена Балканска вода, вкусна храна и разбира се невероятна природа, тишина и спокойствие. Какво повече му трябва на човек? С удоволствие се насладихме на всяко едно от тези блага за кратко и метнахме отново раниците на гръб. Чакаше ни още много път нагоре и нямаше време за губене. Тук мога да вметна само, че хижа „Русалка“ разполага с леглова база с 40 места. На всеки етаж има баня и тоалетна. В хижата можете да отседнете и в по-студено време, защото тя се отоплява с печки на твърдо гориво, а и предлага много вкусна и топла храна.

хижа Русалка
Автор: Darina Kedikova

От хижа „Русалка“ до водопад Кадемлийско пръскало

Пътят ни от хижа „Русалка“ продължи все така нагоре, но вече беше много по-лек и полегат, без  толкова стръмни участъци. Вървейки стигнахме до табела, обозначаваща, че се намираме в Национален парк „Централен Балкан“. За радост на нас туристите, край пътя има изградени няколко чешми и малки зони за отдих. Там човек може да поседне за почивка. След около половин час ходене, след хижа „Русалка“ стигнахме до контролно-информационен пункт „Сладката вода“, който се оказа, че се използва от парковата охрана.

Именно там, вляво от пътя попаднахме на една малка полянка, от която се разкриваха невероятни гледки към околността. Нямаше как да не спрем за малко и да се насладим на този пейзаж. Вперили поглед към водопад Бабско пръскало, Пенчовското пръскало и Петкановите водопади. Освен тях, оттук успяхме да видим и каменната стена на рида Малка Козя стена, която се намира на другия бряг на река Тъжа, а точно срещу нея в далечината се виждаше и Кадемлийското пръскало, до което обаче ни оставаше още много път.

Пътят ни след пункт „Сладката вода“ продължи нагоре през гората, която ни предлагаше така жадуваната в това горещо време прохлада. След около 40 минути стигнахме до разклона за хижа „Триглав“. След него на един от завоите стигнахме до каменна чешма, от която както ни бяха обяснили ни оставаха още около 30-40 минути ходене. Излизайки на открито, вървяхме вече доста изморени от прехода, с усещането, че този път може би няма край. Изведнъж след поредния завой пред нас се появи един от най-красивите водопади, които бяхме виждали някога – Кадемлийското пръскало.

Водопад Кадемлийско пръскало

И така, след общо около 4 часа преход, без това да включва времето за почивка при хижа „Русалка“ и при пункта „Сладката вода“, успяхме да стигнем до заветната си цел – водопадът Кадемлийското пръскало.

Кадемлийско пръскало отдалеч
Автор: Мариана Генова

Той е един от най-красивите в България и както разбрахме пълноводен пред цялата година. Трудно може човек да опише с думи тази невероятна водна феерия, която се спуска от над 70м височина. Да не говорим за живописния пейзаж наоколо, който прави картината още по-прекрасна и впечатляваща. Смаяни от гледката, нямахме търпение да се приближим още и още по-близо в подножието на водопада, където успяхме да се насладим и на приятния и освежаващ душ, който изтри от лицата и тялото ни цялата умора от пътя дотук.

В подножието на водопада
Автор: Valeria Pandurska

Това, което е изваяла Природата на това място, едва ли може да види другаде по света. Единствено и неповторимо произведение на изкуството, което омагьосва всеки със своята красота и изящество и вдъхва сила и енергия във всяка клетка на тялото ти. Колкото и да не ни се тръгваше от това райско кътче, трябваше да поемем обратно към село Тъжа. Оттам ни чакаше още малко път, но вече с колата до град Казанлък, където ни очакваха нашите приятели с вкусна храна и студена бира и с обещанието за една много приятна и вечер.

За още инересни статии от Преотркий.БГ натиснете тук.

За да разгледате милиони авторски снимки от България, присъединете се към фейсбук групата Красиви места от България!

Сподели:

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Още статии